Маріуполь туристичний

Яскраве місто на березі моря, яке раніше було епіцентром багатьох туристів, стало зовсім іншим. Що стало поштовхом до відкриття “нового міста”? За останні роки Маріуполь дуже змінився. Він перетворився з промислового металургійного центру в форпост Донецької області. Війна між політичними угрупуваннями, війна з РФ. Як всі ці фактори впливають на саме місто і його розвиток?

Давайте поспілкуємося с колишнім заступником командира 1 батальйона полку «Азов», а сьогодні Головою Маріупольського осередку «Національного Корпусу» Антоном Требуховим та дізнаємося його думку, щодо Маріуполя, як туристичного міста.

З кожним днем Маріуполь усе більше змінюється. Що саме могло посприяти цьому?

-Маріуполь - це вільне місто, яке пережило дуже багато поганих подій за 2013-2015 роки. Полк «Азов», Збройні Сили України, та інші силові відомства, зробили все можливе, щоб Маріуполь був у безпеці і мав можливість розвиватись. Зараз ми бачимо плоди їх досягнень.

Чи не заважає війна під боком розвитку Маріуполя?

-Війна навпаки стимулює. Маріуполь, на сьогоднішній день, найбільше місто в Донецькій та Луганській областях, яке не окуповано Росією. Наше місто є обличчям, своєрідним прикладом того, як повинне розвиватися українське місто після окупації.

Як ви вважаєте, чи дійсно Маріуполь є туристичним містом?

-На жаль, ні. Якщо брати до уваги усі позитивні зміни в Маріуполі, то його все одно не можна назвати туристичним містом. Бо тут знаходяться певні підприємства, які постійно забруднюють наше місто і ворог в 20 кілометрах від Маріуполя. Не може безпечно працювати аеропорт, дуже жахливе залізничне сполучення Маріуполя з іншими містами, траса в усі боки від міста в незадовільному стані.

Велика кількість фестивалів проходить у нашому місті протягом кількох останніх років. Такі як Mrpl fest, Гоголь Fest та Вільний Маріуполь. Вони дуже популярні та збирають велику кількість людей. Що ви можете сказати про них?

-Це дійсно досить великі фестивалі, на які люди з’їзджаються не тільки з Донецької області, а й з усієї України. Завдяки ним про позитивні зміни в Маріуполі дізнаються в інших містах, в тому числі окупованих. Кожен фестиваль цікавий по-своєму і усі гідні уваги. Вже 15 червня у нас відбудеться фестиваль Вільний Маріуполь, а Лідер «Національного Корпусу» Андрій Білецький завжди сприяє його проведенню.

На останьому засіданні виконкому ви голосували за встановлення нового фонтану, який буде першим в Україні та другим у всьому світі (перший такий встановлений в столиці Перу, місто Ліма). Чому ви голосували саме за нього? Чи не вважаєте, що у нас є інші важливі проблеми, які потребують рішення?

-Дійсно, у Маріуполі дуже багато проблем, які потребують рішення, особливо жителі не з центру міста постійно зтикаються з ними. Вони теж повинні вирішуватися, але такі моменти, як фонтан чи реконструкція центра міста, я вважаю важливими. Містяни мають бачити місто сучасним, а не «совковим», тоді менталітет людей буде змінюватись. Повертаємося до нашого другого запитання, жителі з окупованих територій плюс переселенці це все бачать і повинні бачити в Маріуполі приклад.

Ви встановили 5 пам’ятників за останні 4 роки, але останнім часом підіймається питання щодо пам'ятника Святослава Хороброму на площі Свободи, і як відомо, її збираються реконструювати. Які ваші майбутні дії? Чи залишиться він на своєму місці?

-Заховати цей пам’ятник або взагалі прибрати його з Маріуполя ні у кого не вийде. Ми працюємо над тим, щоб він входив в концепцію реконструкції площі Свободи або знаходився на іншому гідному місці в Маріуполі. Також можливо, що вигляд пам’ятника повністю зміниться. Але пам'ять про князя неодмінно залишиться.

Незабаром в Маріуполі пройде голосування за проекти, які б збагатили наше місто. Чи будете ви брати участь в цьому конкурсі?

-Так, будемо, ми готуємо декілька проектів, один з який має пряме відношення до теми нашої бесіди. Ми хочемо спробувати збільшити та покращити зовнішній вигляд пам’ятників «Воїнам, що віддали життя за Україну». До нього зосвім нещодавно приїжджав митрополит Києва і всієї України Епіфаній з заупокійною літією по воїнам АТО.

Чи вважаєте ви цей захід досягненням для нашого міста? Що можете сказати з цього приводу?

-Звичайно, було дуже приємно, що митрополит Епіфаній приїхав з першим візитом до Маріуполя саме на наш пам’ятник. Ми його встановили на День Незалежності в 2017 році, а вже в 2018 році ми вже встановили подібний в смт Мангуш.

На сьогоднішній день, одна з найвідоміших пам'яток в Маріуполі - "Вежа". Як ви гадаєте, чи допомогають такі пам'ятки розвивати не тільки красу міста, а й культурній рівень населення?

-Мене дуже тішить, що «Вежа» повернулася у комунальну власність міста, що там немає ніяких забігайлівок чи банків і т.д. Зараз це молодіжний культурний центр і ми там також маємо можливість проводити власні заходи. Останнім була презентація книги “Вогонь і кров” Ернста Юнгера.

Кожного року в Маріуполі День вишиванки проходить з великим розмахом. Що може сприяти цьому ?

-Дісно в Маріуполі це свято впродовж останніх років дуже маштабно відзначають. Відбуваються великі марші вишиванок. Я дуже радий, що в одному з них наша команда була в якості головного організатора. Тоді ми продемонстрували фільм «Спадок Нації», на головній площі вишукувались разом з містянами у формі Герба України та організували благодійну ярмарку.

Як ви вважаєте, що саме допомогло б розвинути наше місто та зробити його більш привабливим для туристів?

-Маріуполь довгий час не реконструювався взагалі. Я бачу певні внутрішні проблеми, які проходять при реконструкції, але все таки це необхідні зміни. Необхідно надавати більше можливостей молоді, впливати на міські процеси, щоб молодь несла нові ідеї. Головне, щоб була можливість втілювати їх в реалізовані проекти.

Незважаючи на усі недоліки, Маріуполь все одно залишається привабливим для баготьох туристів. А продовживши розвиватися у правильному напрямку він стане просто неперевершеним. Гарне місто на березі моря - місце для нової історії кожного та збагачення життєвого досвіду. Перш за все, необхідно відкрити нові шляхи і прислухатися до молоді, тоді все відразу заграє новими фарбами.

Загалом же у міста є всі шанси для розвитку туризму. І, на сьогоднішній день, показані вже досить непогані результати. Місто біля моря приваблює своєю історією, розвитком промисловості, цікавими заходами. Але для того, щоб Маріуполь став дійсно туристичним містом, для початку необхідно вирішити багато серйозних проблем.